Poslušam.se

by Polona Mitar Osolnik

V epizodah boste lahko poslušali pogovore s strokovnjakinjami na različnih področjih. Teme se bodo večinoma povezovale s temo otrok in starševstva, vmes pa bodo tudi teme, povezane z osebnostno rastjo. Želim pa, da v znanju, izkušnjah in predanih informacijah poslušalci vzamete tisto, kar v danem trenutku rezonira za vas.

Podcast episodes

  • Season 2

  • Moč čuječnosti pri otrocih

    Moč čuječnosti pri otrocih

    V 24. epizodi, zaključni epizodi 2. sezone, gostim Aljo Vintar, mag. prof. razrednega pouka. Alja je mamica malčku, ustvarjalka portala in instagram profila @veselikotiček. Kot učiteljica že več let elemente čuječnosti na enostaven in igriv način vnaša v svoje delo z učenci. 🎧KAJ BOSTE PRIDOBILI S POSLUŠANJEM TE EPIZODE: 💥Definicijo čuječnosti. Kaj pa to pomeni v praksi? Kako pojem čuječnost razložiti otrokom?; 💥Strategije in ideje, kako otroke opremiti za boljše prepoznavanje lastnih čustev; 💥Ideje, kako otrokom na enostaven način predstaviti delovanje možgan ob za nas stresnih situacijah?; 💥Izvedbo kratkih in preprostih vaj čuječnosti, prilagojenih za otroke 💥Prednosti vadbe čuječnosti; 💥 Kako in na kakšen način lahko vključimo čuječnost pri delu z otroki v šoli? 💥 Katere knjige na to tematiko priporoča? in še mnogo koristnih ter zanimivih informacij, ki vam lahko pomagajo pri starševstvu/delu z otroki.

  • Podpora otroku za razvoj njegovih potencialov

    Podpora otroku za razvoj njegovih potencialov

    🎧V 23. epizodi podcasta boste lahko prisluhnili pogovoru z mag. Mojco Košič, mamo dveh najstnic, raziskovalko naravnih pristopov k vzgoji in razvoju otrok, avtorico knjige Montessori za starše, ustanoviteljico Gnezda, centra za naravno otroštvo in starševstvo. Kot specialna pedagoginja me zelo zanimajo tudi različni pedagoški pristopi. Mojčino delo in raziskovanje sem tako preko njenega bloga Montessori doma in njene knjige Montessori za starše spoznala že nekaj let nazaj. Zelo blizu mi je njen način razmišljanja, njena globina in širina znanja ter spoštljiv in radoveden odnos, ki ga vzpostavlja tako z otroki kot z nami starši. Z največjim veseljem del njenega znanja, izkušenj in razmišljanj delim danes z vami, v novi epizodi. V POGOVORU SLIŠITE: ⭐️Osebno izkušnjo, kako nas lahko znanje zelo podpre pri vzgoji otroka in nam omogoči, da se z  razumevanjem in znanjem odzovemo na otrokove potrebe. Kaj je Mojco prepričalo, da se je po rojstvu druge hčere odločila za poglobljeno raziskovanje in vnašanje načel pedagogike montessori ter kako jo je podprla pri vzgoji svojih dveh hčerk. ⭐️Izvedeli boste tudi, kako jo je pot vodila v predajo tega dragocenega znanja tudi drugim staršem; ⭐️Pomembnost otrokovega zgodnjega otroštva za nadaljnji razvoj in življenje; pomen naše osnovne priprave na vzgojo otroka; ⭐️Ideje za enostavne prilagoditve doma, ki omogočijo, da se malček lažje vključi v vsakodnevna opravila doma; ⭐️Katere izjemno dragocene veščine otrok s takšnim vključevanjem razvija in pridobiva? Na kaj smo pri tem pozorni? ⭐️Kaj je Mojco pred leti (kot prvo Slovenko) pritegnilo za poglobljen študij Pikler pedagogike? Katere so glavne podobnosti med pedagogiko montessori in Pikler pedagogiko? Kako je sama oba pristopa integrirala na svojih delavnicah za dojenčke in malčke? ⭐️spoštljive in nežne spodbude, da pri vzgoji pogledamo tudi vase in tako osebnostno rastemo, hkrati pa da pri tem nismo prestrogi do sebe. ❤️In seveda še mnogo več.

  • Osebnostna rast skozi materinstvo

    Osebnostna rast skozi materinstvo

    V 22. epizodi podcasta Poslušam.se boste lahko prisluhnili mojemu pogovoru z izjemno strokovnjakinjo in žensko z izrednim čutom za soljudi - Manco Sever Žumer. Manca ima leta izkušenj dela z otroki in starši, je pa tudi zakladnica znanja, po izobrazbi je namreč diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok in magistra zakonskih in družinskih študij. Veliko let se že posveča svoji osebnostni rasti, tudi magisterij je zaključila z magistrskim delom Osebnostna rast žensk z izkušnjo materinstva. V pogovoru Manca tako lepo prepleta svoja znanja in izkušnje, ki jih ima, z nežnostjo in sočutjem do nas staršev. Po pogovoru z njo se počutimo pomirjeni in opogumljeni, potolaži nas, da lahko tudi za nas težje izkušnje uporabimo kot priložnost za osebnostno rast. Dotakneva se tudi teme, kako lahko materinstvo/starševsto vpliva na naš odnos z našimi starši. Glavna nit in sporočilo, ki ga vseskozi pri pogovoru z njo začutimo, je osebnostna rast skozi starševstvo, hkrati pa da smo pri tem empatični in nežni do sebe ter da nas pri starševstvu vodi lahkotnost.

  • Kako se približati svetu najstnikov?

    Kako se približati svetu najstnikov?

    V 21. epizodi podcasta Poslušam.se gostim Nastjo Stropnik Naveršnik, pedagoginjo, slovenistko in ustvarjalko Bobrovega sveta. Pri Nastji me je že takoj pritegnilo, da ima že v svojem predstavitvenem zapisu na Instagramu zapisano, da uživa pri delu z najstniki. Prav to je bil navdih za izbiro teme pogovora, ki mu lahko prisluhnete. Poudari, da imamo učitelji izredno pomembno vlogo, saj skupaj s starši sooblikujemo otroke. V pogovoru izveste: kaj želi kot učiteljica slovenščine in pedagoginja predati svojim učencem; kaj jo je poučevanje naučilo o najstnikih in delu z njimi; kakšna se ji zdi vloga tehnologije pri pouku in kakšna so njena opažanja o rabi tehnologije pri najstnikih v prostem času; kaj pa otroci in dolgčas; pomen kvalitetnega preživljanja prostega časa in še mnogo več. Zadnjih 10 minut najinega pogovora sva v okviru teme kvalitetnega in aktivnega preživljanja prostega časa namenili pogovoru o njunem prvem izdelku. To je Otroški potovalni dnevnik. Več o izdelku in na kakšen način lahko z njim spodbujate samostojnost, miselne in kreativne sposobnosti otroka pa razkrije Nastja sama.

  • Kako pomagati otroku z disleksijo?

    Kako pomagati otroku z disleksijo?

    V 20. epizodi podcasta Poslušam.se boste lahko prisluhnili mojemu pogovoru s specialno pedagoginjo Matejo Cvet. V najinem pogovoru boste tudi vi lahko slišali veliko uspešnih strategij podpore in pomoči otrokom z disleksijo - na področju branja, pisanja ter tudi na ostalih področjih, na katere vpliva ta specifična učna težava. Kar je še posebej navdihujoče in zelo podpre otroke in njihove starše, pa je, da Mateja o učinkovitih strategijah in podpornih znanjih ter krepitvi samopodobe govori iz osebnih izkušenj, tudi sama ima namreč disleksijo. Svoje znanje in izkušnje, ki jih ima ravno zato na tem področju, pa že od študentskih let naprej uporablja tako, da pomaga otrokom s podobnimi izzivi in njihovim staršem. Katera znanja boste pridobili s poslušanjem najinega pogovora? Kako otroku z disleksijo pomagati do boljše samopodobe? Katera znanja, spretnosti lahko otroka z disleksijo zelo podprejo? Kdaj in na kakšen način se za otroke z disleksijo računalnik izkaže kot zelo uporaben pripomoček? Katere asociacije so po njenih osebnih izkušnjah učinkovite za otroke z disleksijo? Kateremu področju, na katerem ima po njenem mnenju večina otrok s takšnimi izzivi težave, večinoma posvečamo premalo pozornosti? in še mnogo drugih uporabnih in koristnih informacij.