Elpida

by Elpida

Nezisková organizace Elpida už 20 let mění pohled na stáří a pokračuje v tom i formou podcastu s podtitulem OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory.

Podcast episodes

 • Season 1

 • Všechno můžu a nic nemusím. Proč se stát dobrovolníkem v seniorském věku?

  Všechno můžu a nic nemusím. Proč se stát dobrovolníkem v seniorském věku?

  Když odejdou do důchodu a opustí pracovní život, tak je to takzvaný pád z útesu. To znamená, že člověk přijde o nějakou pravidelnou činnost, ale přijde taky o ten kolektiv. To spoustu lidí přivede do center pro seniory, jako má i Elpida. Kromě řady jiných aktivit je možné zapojit se i do dobrovolnického programu. Starší člověk, který přispěje něčím do společnosti, ukáže ostatním, že umí, dovede, že se dokáže spousty věcí ještě naučit, je vzorem... Tentokrát jsme si povídali o tom, kdo všechno může být dobrovolník, co může dělat, co mu to může přinášet... a taky o tom, proč je Dánsko vzorem. Moderátorka Adéla Lichková vše probrala nejen s klienty Elpidy, ale také s novinářkou Judita Matyášová a Janem Bartošem, vedoucím centra Elpida.

 • 100 odstínů Vánoc. Reklama na štěstí nebo čas pro sebe a blízké?

  100 odstínů Vánoc. Reklama na štěstí nebo čas pro sebe a blízké?

  To, jak vnímáme Vánoce, se nepochybně mění s věkem. Jiné jsou Vánoce, když jsme děti nebo rodiče. Jiné jsou, když jsme v seniorském věku. A možná jsme pod stromečkem sami, možná stromeček nezdobíme. Možná je to den jako každý jiný, který si nezaslouží pozornost, aby to tolik nebolelo. A možná mohou být seniorské Vánoce úplně jiné. O Vánocích stokrát jinak si moderátorka Adéla Paulík Lichková povídala s Kateřinou Bohatou, vedoucí Linky seniorů a lektorkou Zuzanou Neradovou, která tradičně organizuje vánoční oslavy pro seniory v Elpidě.

 • Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe

  Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe

  V této epizodě si povídáme o péči o seniory. Mluvíme otevřeně o věcech, o kterých je někdy obtížné hovořit. Co všechno můžeme zvládnout sami doma? Kde jsou hranice naší povinnost postarat se o naše rodiče, když oni se přece taky starali? A jak komunikovat o případném umístění v nějakém pobytovém zařízení tak, aby náš blízký neměl pocit, že ho chceme jen odložit? V podcastu hovoří Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA a autorkaknihy Hořím, Katka Bohata, psycholožka a vedoucí Linky seniorů a Jiří Hrabě, ředitel Elpidy.

 • Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek

  Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek

  Lze vůbec naplnit všechna tahle očekávání a k tomu co nejdéle pracovat a mít čas na své koníčky? Společnost klade důraz na aktivní stárnutí. Mění se spolu s tím přístup k prarodičovství? Jak se dnešní senioři cítí v roli babiček a dědečků? Jsou vždy nadšeně k dispozici nebo si hájí čas pro sebe? O tom, jak se mění jejich představy o babičkování a dědečkování je výstava bab&děd autorské dvojice Bet Orten&Veronika Ruppert. Tématu se věnujeme i v této epizodě podcastu Old´s Cool. Uslyšíte hlas socioložky a autorkou knihy Prarodičovství v současné české společnosti Jaroslavy Hasmanové Marhánkové nebo psychologa a rodinného terapeuta Michaela Chytrého. O své životní zkušenosti se podělily známé i méně známé tváře John Bok, Oldřich Čepelka, Božena Horáčková, Irena Plášilová Alena Orten a Liběna Rochová.

 • Na jaro už nezaseju. Mají sebevraždy něco jako sezónu?

  Na jaro už nezaseju. Mají sebevraždy něco jako sezónu?

  Mají sebevraždy něco jako sezónu? Jak se moc se téma sebevražd týká seniorů? Jaké jsou varovné příznaky? Existuje hranice, kdy bychom na místo pomoci měli tiše respektovat rozhodnutí člověka, který se rozhodl ze světa odejít? Moderátorka Adéla Paulík Lichková se ptala Kláry Gramppové Janečkové, zástupkyně vedoucí Linky seniorů a Alexandra Kasala z Národního ústavu duševního zdraví, vedoucího pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd. www.dnesneumirej.elpida.cz