Elpida

by Elpida

Nezisková organizace Elpida už 20 let mění pohled na stáří a pokračuje v tom i formou podcastu s podtitulem OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory.

Podcast episodes

  • Season 1

  • Vztahy 60+. Na seznamování není nikdy pozdě

    Vztahy 60+. Na seznamování není nikdy pozdě

    Jak vypadají vztahy lidí v seniorském věku? Jak jsou naplňováni v sociálních zařízeních pro seniory? Co sexualita pro starší lidi znamená? A kde se lidé ve vyšším věku dnes mohou seznamovat? I na to odpovídal nedávný podcast Old´s Cool Elpida. “Je důležité si říct, že sexualita nerovná se sex. Je to široký pojem, který obsahuje vztahy, komunikaci, touhy, vášně, emoce,” říká v podcastu Lucie Šídová, ředitelka organizace Freya, která pomáhá lidem s postižením, seniorkám a seniorům žít naplno.

  • Všechno můžu a nic nemusím. Proč se stát dobrovolníkem v seniorském věku?

    Všechno můžu a nic nemusím. Proč se stát dobrovolníkem v seniorském věku?

    Když odejdou do důchodu a opustí pracovní život, tak je to takzvaný pád z útesu. To znamená, že člověk přijde o nějakou pravidelnou činnost, ale přijde taky o ten kolektiv. To spoustu lidí přivede do center pro seniory, jako má i Elpida. Kromě řady jiných aktivit je možné zapojit se i do dobrovolnického programu. Starší člověk, který přispěje něčím do společnosti, ukáže ostatním, že umí, dovede, že se dokáže spousty věcí ještě naučit, je vzorem... Tentokrát jsme si povídali o tom, kdo všechno může být dobrovolník, co může dělat, co mu to může přinášet... a taky o tom, proč je Dánsko vzorem. Moderátorka Adéla Lichková vše probrala nejen s klienty Elpidy, ale také s novinářkou Judita Matyášová a Janem Bartošem, vedoucím centra Elpida.

  • 100 odstínů Vánoc. Reklama na štěstí nebo čas pro sebe a blízké?

    100 odstínů Vánoc. Reklama na štěstí nebo čas pro sebe a blízké?

    To, jak vnímáme Vánoce, se nepochybně mění s věkem. Jiné jsou Vánoce, když jsme děti nebo rodiče. Jiné jsou, když jsme v seniorském věku. A možná jsme pod stromečkem sami, možná stromeček nezdobíme. Možná je to den jako každý jiný, který si nezaslouží pozornost, aby to tolik nebolelo. A možná mohou být seniorské Vánoce úplně jiné. O Vánocích stokrát jinak si moderátorka Adéla Paulík Lichková povídala s Kateřinou Bohatou, vedoucí Linky seniorů a lektorkou Zuzanou Neradovou, která tradičně organizuje vánoční oslavy pro seniory v Elpidě.

  • Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe

    Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe

    V této epizodě si povídáme o péči o seniory. Mluvíme otevřeně o věcech, o kterých je někdy obtížné hovořit. Co všechno můžeme zvládnout sami doma? Kde jsou hranice naší povinnost postarat se o naše rodiče, když oni se přece taky starali? A jak komunikovat o případném umístění v nějakém pobytovém zařízení tak, aby náš blízký neměl pocit, že ho chceme jen odložit? V podcastu hovoří Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA a autorkaknihy Hořím, Katka Bohata, psycholožka a vedoucí Linky seniorů a Jiří Hrabě, ředitel Elpidy.

  • Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek

    Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek

    Lze vůbec naplnit všechna tahle očekávání a k tomu co nejdéle pracovat a mít čas na své koníčky? Společnost klade důraz na aktivní stárnutí. Mění se spolu s tím přístup k prarodičovství? Jak se dnešní senioři cítí v roli babiček a dědečků? Jsou vždy nadšeně k dispozici nebo si hájí čas pro sebe? O tom, jak se mění jejich představy o babičkování a dědečkování je výstava bab&děd autorské dvojice Bet Orten&Veronika Ruppert. Tématu se věnujeme i v této epizodě podcastu Old´s Cool. Uslyšíte hlas socioložky a autorkou knihy Prarodičovství v současné české společnosti Jaroslavy Hasmanové Marhánkové nebo psychologa a rodinného terapeuta Michaela Chytrého. O své životní zkušenosti se podělily známé i méně známé tváře John Bok, Oldřich Čepelka, Božena Horáčková, Irena Plášilová Alena Orten a Liběna Rochová.