KUPEK

by Dejan Kozul

KUPEK – Kulturno um(j)etnički program edukativnog karaktera

Jugoslavija je mrtva, barem onakva kakvu smo poznavali.

Ostao je prostor nesrećne konstrukcije i još nesrećnije istorije. Zovu ga Zapadni Balkan, ili region, a na tom prostoru čak i u najcrnje dane odvijao se paralelni život isprepleten zajedničkim jezikom i zajedničkim kulturnim obrascima.

KUPEK je emisija za jugofuturiste, za one koje nerviraju g ... 

 ...  Read more

Podcast episodes

  • Season 14

  • Iz(u)vrnuti svijet Ivana Grobenskog

    Iz(u)vrnuti svijet Ivana Grobenskog

    Posljednji je ovo ponedjeljak do novog ukazanja Ljetni Tuđman, kao i jedan od posljednjih do ukazanja ljetne pauze. Odlučio sam, stoga, da finiširamo snažno, upečatljivo. Lito samo što nije, a sa njim i preporuke šta čitati, ali evo jedne šta slušati, a to je Ivan Grobenski. Možda ne zvuči kao mjuza za plažu, možda je mračan, sarkastičan, ali nije li život takav?

  • Borkina nagrada za humanost

    Borkina nagrada za humanost

    Njezin život bio je pjesma. Borbena pjesma, pjesma o slobodi. Njezin život bio je pobuna, građanska hrabrost, solidarnost i empatija. Njezin život bio je gest humanosti i to onda kad je humanosti najmanje bilo. Pet godina nakon njene smrti i 77 godina nakon rođenja, taj život dobio je i formu u obliku nagrade „za javni gest“ i nosi njeno ime – Borka Pavićević. Ovaj K.U.P.E.K. posvećujemo Borki, kao i onima kod kojih je prepoznata pobuna, građanska hrabrost, solidarnost i empatija, a posebno Ružici Marjanović, dobitnici nagrade, Ivani Gordić Perc i Bojani Minović, koje su uz Katarinu Petrović, Dragana Stojkovića, Nebojšu Slijepčevića i Dariju Radaković, bile u užem krugu za nagradu.

  • Milena, generacijo

    Milena, generacijo

    O nekim temama se šuti i ćuti više nego o drugima. O nekim temama je veći strah pričati nego o drugima. Posebno ako živimo u društvu u kom čopori postavljaju pravila igre. A nekad nije ni samo do hrabrosti da se iskoči iz tog čopora, no do straha od ponovnog suočavanja sa traumama koje nam je rat donio. Zato postoji umjetnost i zato je Željko Stanetić napravio i film "Milena" jer kroz njega pričaju svi oni prisilno mobilisani, koji su bježeći od rata, u isti silom ponovo bili vraćeni. I zato u 368. K.U.P.E.K. -u slušamo Željka, ali i Jovanu Kolarić iz Fond za humanitarno pravo koji su pomogli da se film napravi.

  • Od Neretve do Weimara – Smrt fašizmu!

    Od Neretve do Weimara – Smrt fašizmu!

    Pobjede treba obilježavati, posebno one nad fašizmom ali samo pod uslovom da te pobjede ne uspavaju jer stečene slobode se lako izgube, čega smo svjedoci već decenijama unazad. K.U.P.E.K. #367 je priča o pobjedi, priča o jednoj od najhumanijih bitaka, priča o budućnosti, ali i priča o jednom odlasku kao još jednoj pobjedi nad fašizmom. U ovom KUPEK-u slušamo dijelove razgovora iz Muzeja “Bitka za ranjenike na Neretvi”, sa direktoricom muzeja Belmom Halihodžić, sa Elmom Hodžić, kustosicom Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine i Seadom Đulićem, predsjednikom bh. SABNOR-a. Tu je i reportaža sa obilježavanja 81. godišnjice od Bitke za ranjenike na Neretvi sa barba Ivom Karamatićem, 97-godišnjim partizanom, pripadnikom Prve Dalmatinske Brigade, učesnikom Bitaka na Neretvi i Sutjesci, Amrom Budim, koja vodi likovnu sekciju Neretva Art, Lejlom, polaznicom sekcije, kao i “omladincima” iz Škofja Loke. Kraj ovog KUPEK-a posvetili smo Ivanu Ivanjiju, velikom antifašisti koji je preminuo u Weimaru, Njemačkoj, točno 09. maja, na Dan pobjede.

  • Uvod u Jugoslaviju

    Uvod u Jugoslaviju

    Rijetko koji mjesec nas asocira na Jugoslaviju, kao maj/svibanj. Praznik rada, Tito umro u maju, a tu je i Dan mladosti koji je simbolično umro Tuzlanskom kapijom i smrću 71 mlade osobe. Kako bi sve to otrgli zaboravu, profesor Dejan Jović napisao je knjigu "Uvod u Jugoslaviju" o čemu je riječ i u ovom 366. K.U.P.E.K.-u. Kako je nastajala, zašto se raspala, kako se jugoslavenski identitet nije zapatio među narodima i narodnostima, kakva je uloga Josipa Broza Tita...