Podcast episodes
Season 2
Riječ na E - Epizoda 18 - Dunja Mazzocco Drvar
Podcast “Riječ na E” njemačke Zaklade Friedrich Ebert dobio je novu energiju – umjesto dosadašnje moderatorice Nine Skočak, podcast će od sada voditi Tihana Veljačić, osnivačica ekološke inicijative Ditch Plastic Croatia i suosnivačica platforme THE GREEN HUB. U novoj epizodi podcasta, prva gošća pod vodstvom Tihane Veljačić bila je Dunja Mazzocco Drvar, izvršna direktorica WWF Adria, s kojom je razgovarala o nedavno objavljenom Izvještaju o stanju planeta, trenutnim ekološkim izazovima te klimatskim posljedicama koje svijet osjeća uslijed političkih odluka, među kojima je i odabir novog američkog predsjednika.
Riječ na E - Epizoda 17 - Nikolina Ribarić
Grad Jastrebarsko je na prvi pogled mali grad u blizini Zagreba no upravo on je grad inovativne javne uprave o kojoj Nikolina Ribarić, zamjenica gradonačelnika razgovara s Ninom Skočak, moderatoricom podcasta Riječ na E. „Digitalizacija spojena s održivošću recept je za budućnost na lokalnoj razini“ kaže Nikolina Ribarić. A u Jastrebarskom već nekoliko godina rade na digitalizaciji te kroz online sustav Geoportal Jaska lakše i učinkovitije komuniciraju s građanima i poduzetnicima. A kako se dobar glas daleko čuje, tako se i drugim gradovima pročulo o ovoj digitalnoj platformi, pa danas već i drugi gradovi koristi ovakav sustav. No Jaska ga je prva uvela! Ali to nije sve, Jaska radi i na drugim zanimljivim projektima – pitate se kojim? Poslušajte naš podcast.
Riječ na E - Epizoda 16 - Damir Medved i Damir Juričić
Prema podacima o broju novoinstaliranih solarnih elektrana u Hrvatskoj, vidljiv je pomak u dobrom smjeru. Sve više građana zainteresirano je za vlastitu solarnu elektranu kao i proizvodnju energije. No to je tek prvi korak. A drugi korak bi bio udruživanje građana koji imaju solarnu elektranu u jednu energetsku zajednicu. Ove godine u Hrvatskoj su se dogodile izmjene zakona o Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, koje će nadamo se omogućiti lakše osnivanje energetskih zajednica. O tome više u našem Podcastu…No zašto su za građane energetske zajednice važne? Udruživanjem malih proizvođača električne energije moguća je razmjenu viškova energije unutar te zajednice. Onaj tko je proizveo više energije nego što mu treba, može svoj višak ponuditi recimo susjedima. „Udruživanje u energetsku zajednice znači za njezine članove zaštitu od rizika promjene cijene električne energije“, naglasio je Damir Juričić s Ekonomskog Fakulteta u Rijeci. Dugoročno gledano to znači da će članovi energetske zajednice imati stabilnu i nisku cijenu električne energije, što je izuzetno važno kako danas tako i u budućnosti.Dr. Damir Medved sa Sveučilišta u Rijeci iznio je zanimljivo iskustvo iz Belgije gdje Vlada građanima slabijeg imovinskog statusa financira solarne elektrane i tako im dugoročno pomaže. Medved ne skriva razočaranje što naša Vlada – u želji da ublaži energetsku krizu, ponovno kroji mjere koje dugoročno gledano nisu održive.
Riječ na E - Epizoda 14 - dr. Mario Munta
Prema Europskom zelenom planu Europa će do 2050. godine postati prvi klimatski neutralan kontinent!Puno je izazova i posla pred nama da bi se ovo postiglo. No, ključno je što Europski zeleni plan stavlja naglasak na kružno gospodarstvo. Dakle, svi bismo se trebali distancirati od linearnog načina ekonomije koja u prijevodu kaže „kupi stvar, pa kad ti ne treba, baci je“, prema kružnoj ekonomiji u kojoj stvari koje više ne trebamo, možemo podijelimo s drugima ili im dati novu vrijednost kroz prenamjenu. Naša moderatorica Nina Skočak razgovarala je s Mariom Muntom sa Sveučilišta u Zagrebu o Europskom zelenom planu, a taj razgovor poslušajte u novoj seriji podcasta Riječ na E.
Riječ na E - Epizoda 13 - Tena Lavrenčić
Temu najnovijeg Podcasta riječ na E potaknuo je naš slušatelj Marko Kovačić, koji je htio saznati što je to greenwashing? Tragom njegove ideje moderatorica Podcasta „Riječ na E“ Nina Skočak razgovarala je o ovoj temi s Tenom Lavrenčić, aktivisticom i modnom novinarkom. Tena u našem podcastu priznaje da je sve teže prepoznati proizvod koji je zaista napravljen na održiv način od onoga koji se samo kao takav prodaje. No kako ona kaže „etičnost je blisko povezana s održivim poslovanjem“. S pravom se u ovom kontekstu postavlja pitanje možemo li mi kao potrošači utjecati na te promjene ili promjene moraju doći od strane vlasti...