Słuchanocki

by Olivia

Bajki, baśnie, legendy na dobranoc. W moim zamyśle historyjki te podzielone są na albumy, ale ze względu na brak możliwości zmiany numeracji - numery podcastów są po kolei i tylko opisy wskazują jaki to "album" :) Są dwie rzeczy, o których chciałabym wspomnieć: 1. Staram się podchodzić do tego "recytatorsko", ale bez "aktorskich fajerwerków", bo z założenia są to bajeczki do snu, więc nieco ograniczam słowną ekspresję - z nac ...   ...  Read more

Podcast episodes

 • Season 3

 • Legendy polskie. Złota Kaczka

  Legendy polskie. Złota Kaczka

  Jeszcze jedna legenda warszawska, autorstwa Artura Oppmana. Może troszeczkę mniej znana, aczkolwiek myślę, że większość legend warszawskich jest często "eksploatowanych" w różnych publikacjach i audycjach. Mam nadzieję, że moje wersje przypadną Wam do gustu. Miłego słuchania :)

 • Legendy polskie. Legenda o Warsie i Sawie.

  Legendy polskie. Legenda o Warsie i Sawie.

  Tak jak obiecałam - to inna wersja znanej legendy warszawskiej. Co ciekawe to jest to co ja znam jako legendę o syrence - a więc jest Wars i dziewczyna syrena - Sawa. Kiedy szukałam tej wersji okazało się, ze wiele jest takich które odrębnie traktują legendę o Syrenie (i tu również co najmniej kilka wersji, chociaż najbardziej znana jest ta Artura Oppmana) i legendę o Warsie i Sawie (gdzie chyba najpopularniejsza jest ta którą teraz publikuję, czyli autorstwa Wandy Chotomskiej). Pozwolę sobie zacytować Wandę Chotomską, bo myślę, że w tym jest cale sedno legend i tego dlaczego są różnice pomiędzy tymi samymi historiami: "Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć 0 tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu - cos od siebie doda, zmieni. /.../" Wanda Chotomska I zgadzam się z autorką, że najważniejsze jednak, by były przekazywane :) Miłego słuchania :)

 • Legendy polskie. O smoku wawelskim i szewcu Skubie.

  Legendy polskie. O smoku wawelskim i szewcu Skubie.

  No to teraz naprawdę długo kazałam na siebie czekać... Niestety zostałam zarzucona pracą i wybiło mnie z rytmu. Postaram się nie robić przerw większych niż dwa tygodnie - proszę o cierpliwość. Na początek, po dłuższej przerwie, legenda znana i lubiana (tak myślę ;)) Miłego słuchania :)

 • Legendy polskie. Syrenka

  Legendy polskie. Syrenka

  Od razu napiszę - to nie jest ta najbardziej znana wersja legendy o warszawskiej syrence (o Warsie i Sawie), To wersja autorstwa Artura Oppmana (znanego również jako Or-Ot), ale uważam, że jest pełna uroku i oryginalna. Dla tych, którzy chcieliby posłuchać tej bardziej znanej wersji - tak, ta też będzie :) Niech każdy wybiera co mu w duszy gra ;) :) Miłego słuchania :) P.S. Dla uporządkowania, stwierdziłam, że nie będzie już sezonów innych niż te które wynikają z kolejnego roku - dlatego to sezon 3. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU! SPEŁNIENIA MARZEŃ I PRAGNIEŃ i niech dzieje się MAGIA, do tej pory zaklęta w tych wszystkich cudnych bajkach :)

 • Season 2

 • Bajki i baśnie polskie. Bursztynowy Chłopiec

  Bajki i baśnie polskie. Bursztynowy Chłopiec

  To jedna z tych bajek, która pewnie nie jest zbyt znana, podobnie jak autor - Zbigniew Żakiewicz. Na tym kanale możecie pamiętać jego bajkę "Pan Tip-Top". Mam nadzieję, że ta również się spodoba :)