Tér-kép-infó

by ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézet

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Térképtudományi és Geoinformatikai Intézetének podcastja térképekről, térinformatikáról, távérzékelésről és földtudományokról.

Podcast episodes

  • Season 3

  • Hogyan szabhatók egyénekre a térképek? (Szigeti-Pap Csaba)

    Hogyan szabhatók egyénekre a térképek? (Szigeti-Pap Csaba)

    A térképek készítésekor rengeteg megjelenítési tényezőt kell figyelembe vennünk. De mitől, miktől is függ, hogy meg is értse a térképolvasó, amit közölni szeretnénk? Szigeti-Pap Csaba doktori dolgozatában azt vizsgálta, hogy milyen tényezőktől függ, hogy a különböző térképtípusokat és jelkulcsokat mennyire tudjuk hatékonyan használni.

  • Hobbim, az ezerarcú távérzékelés (Kránitz József)

    Hobbim, az ezerarcú távérzékelés (Kránitz József)

    Milyen feladatai vannak egy távérzékeléssel foglalkozó vállalkozónak? Milyen eszközöket használ a munkában, milyen problémákkal foglalkozik? Kránitz Józseffel, a Reverto-Global Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk az ezerarcú távérzékelésről: a drónos repüléssel végrehajtott multispektrális felvételezéstől a digitális ikreken át a mesterséges intelligencia szakterületen betöltött szerepéig.

  • 3D geotópmodellek a Bakony–Balaton Geoparkban (Hajdú Edina & Pál Márton)

    3D geotópmodellek a Bakony–Balaton Geoparkban (Hajdú Edina & Pál Márton)

    Hogyan (is) járulhatnak hozzá térképészek a földtudományi ismeretek népszerűsítéséhez? Egy közelmúltban végbevitt kutatás során Intézetünk munkatársai a Bakony–Balaton Geoparkkal együttműködve webes környezetben megtekinthető 3D-s modelleket készítettek érdekes földtudományi látnivalókról. Hajdú Edina és Pál Márton a munkafolyamatról, valamint a modellekhez kapcsolódó felhasználói tesztelésről adott elő.

  • Változó paradigmák a térképtudományban (Dr. Török Zsolt Győző)

    Változó paradigmák a térképtudományban (Dr. Török Zsolt Győző)

    A térképtudomány egyetemi oktatása erősen kapcsolódik Intézetünkhöz - ami jól mutatja, hogy fiatalos, folyamatosan fejlődni tudó tudományágról van szó. Már csak mióta zajlik nálunk a térképészek és geoinformatikusok képzése, a térképészet több fogalmi átrendeződésen, hangsúlyváltáson ment keresztül. Török Zsolt előadásában ezekről, azaz a térképészet 20-21. századi tudománytörténeti fejlődéséről van szó.

  • A Cartographia iskolai atlaszai (Hidas Gábor)

    A Cartographia iskolai atlaszai (Hidas Gábor)

    A Kartográfiai Vállalat, majd a Cartographia Tankönyvkiadó piacformáló szerepe az iskolai atlaszok kiadásában megkérdőjelezhetetlen. Hidas Gábor szakmai élete egybeforrt ezek szerkesztésével, kiadásuk koordinálásával. Zentai Lászlóval az elmúlt évtizedek analóg és interaktív atlaszairól beszélgettek.