Futr za jutr

por Radio Študent

V ciklu 18ih oddaj v znanstveni redakciji Radia Študent skozi pogovor načenjamo teme trajnostne pridelave ter predelave hrane. Kakšne bodo naše kmetije prihodnosti?

Episodios del podcast

  • Temporada 1

  • Primarni odpadki

    Primarni odpadki

    Kar polovica hrane v Evropski uniji se zavrže, še preden pride na naše krožnike. V novi epizodi oddaje Futr za jutr se bomo posvetili izgubam v primarni produkciji in transportni verigi hrane ter pregledali, kako lahko odpadno hrano predelamo v uporabne surovine.

  • Regenerativno kmetijstvo

    Regenerativno kmetijstvo

    Kakšno je življenje na regenerativni kmetiji? Kaj sploh je regenerativno kmetijstvo in ali ga oziroma kako ga slovenska in evropska politika spodbujata? Je mogoče nahraniti svet z okolju prijaznim kmetijstvom? Na ta in druga vprašanja odgovarjamo skupaj z regenerativnim kmetovalcem in raziskovalcem, doktorjem Miho Curkom, v Futru za jutr.

  • Adijo, kemični pesticidi!

    Adijo, kemični pesticidi!

    V prvi oddaji Futr za jutr v letu 2025 se pogovarjamo o problematiki uporabe kemičnih pesticidov in raziskujemo alternativne načine nadzorovanja škodljivcev. S prof. dr. Natašo Štajner z Biotehniške fakultete smo se pogovarjali o uporabi RNK interference za zatiranje škodljivcev v kmetijstvu.

  • Ali drži, da večanje kmetij pospešuje upad biodiverzitete?

    Ali drži, da večanje kmetij pospešuje upad biodiverzitete?

    Tokrat se sprašujemo, kako kmetijstvo vpliva na upad biodiverzitete pri nas in kakšno vlogo odigra pri tem velikost kmetij. V oddaji znova gostimo doktorico Tanjo Šumrada z Biotehniške fakultete, ki pa bo spregovorila še o tem, kako tudi kmetijska dejavnost prispeva k vrstni pestrosti živih bitij.

  • Nove genomske tehnike

    Nove genomske tehnike

    Evropska unija ureja zakonodajo okoli poplave novih tehnik za spreminjanje genoma. Kaj bo odslej pomenilo »gensko spremenjen organizem«? Kako se bo spremenila pridelava rastlin?