Czech Centre of P.E.N.

by Dana Mojžíšová

Vítejte v Podcastu Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Poslechněte si, nebo také přečtěte, co jsme pro vás připravili. Pokud chcete na příspěvky reagovat, napište nám vaše názory a komentáře. Příslušnou rubriku naleznete na konci textů a fotografií. Děkujeme vám, že sledujete naše Podcasty!

Podcast episodes

 • Season 2023

 • PENcast listopad 2023

  PENcast listopad 2023

  V listopadovém PENcastu přinášíme zprávy z Londýna: tajemnice Mezinárodního PEN klubu Regula Venske sumarizuje výsledky 89. světového kongresu, ve své funkci končí k 1. lednu dosavadní předsedkyně Olha Mukha. Výtah z obou dopisů naleznete v textové podobě. Mezinárodní PEN a s ním i mnohá další centra včetně Českého PENu protestují proti věznění spisovatelky, obránkyně lidských práv a nositelky Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi. Gratulujeme Jarce Vrbové, Jiřímu Kratochvilovi a Arnoštu Goldflamovi k významným oceněním ministerstva kultury. Nabízíme vám tři videozáznamy: první z Radiocafé na Vinohradské 12 z uvedení zpěvníčku s názvem Lodička pluje, další video z představení reedice knihy Malostranské humoresky u příležitosti nedožitých 95. narozenin spisovatele Karla Pecky, třetí video zachycuje uvedení sborníku Německo-česko-židovské vztahy 1938-2020. Nevšední kniha povídek Fialky, tajemství a jiné příběhy spisovatelky Daniely Fischerové zaujala Vladimíra Karfíka a Petra Nagye. Co je nového na webu Cadena Magica sděluje Eva Vivien Havrlová. Etymo & Eskymo Honzy Čápa má tentokrát název Kavaři a kafendy – Jiný kafe, jímž autor zahajuje seriál s univerzálně oblíbeným tmavým nápojem z rozemletých plodů kávovníku… ​ ​

 • PENcast June 2023

  PENcast June 2023

  „Flieg, Gedanke, auf goldenen Schwingen“ Unter dem Motto des Gefangenenchors aus Verdis Oper Nabucco „Flieg, Gedanke, auf goldenen Schwingen“ fand am Sonntag, den 30. April, im Rahmen der Wiesbadener Maifestspiele eine hochrangig besetzte Podiumsdiskussion zum Thema Meinungsfreiheit statt...Das Jahr 1968 - ein mitteleuropäisches Schicksalsjahr So lautet der Titel der internationalen Tagung, die am 22. Juni 2023 im Verbin-dungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien stattfinden wird und dessen Mitveranstalter wir sind...

 • Season 12

 • PENcast prosinec 2023

  PENcast prosinec 2023

  Ve zprávách z Mezinárodního PEN klubu citujeme z dopisu předsedy Burhana Sonmeze o personálních změnách v tamním výboru. Český PEN se podílel na konferenci pod názvem Jak sdílet, prosazovat a chránit evropské a demokratické hodnoty v době války. Proběhla 4. prosince 2023 a předseda Ondřej Vaculík zde vystoupil s příspěvkem Evropa snů a skutečností. Následují dvě pozvánky do Kolowratského paláce: Trnitá cesta za Madáchem aneb Tragédie v životě člověka i na divadelních prknech (14. 12.) a uvedení monografie ke 100. výročí narození spisovatele Miroslava Holuba (21.12.). Deset let už letos dovršil projekt našeho kolektivního člena, moravského Divadla hudby a poezie AGDIR: Na strunách naděje. Adventní pohodu u šálku kávy navodí Honza Čáp ve druhé části seriálu o kávě s názvem Kávoviny. Hezké a klidné vánoční svátky vám přejí Olga Walló, Dana Mojžíšová, Honza Čáp a Ondřej Vaculík, autoři prosincového vydání PENcastu.

 • Season 10

 • PENcast říjen 2023

  PENcast říjen 2023

  V říjnovém PENcastu informujeme o tom, že Český PEN hlasoval pro přijetí PEN Berlin a PEN Uganda za členy Inter PENu. Klára Hůrková referuje o Světovém kongresu básníků, kde zvítězila v soutěži s básní, kterou napsala pro svého zesnulého manžela. Václav Daněk vzpomíná na Rudolfa Matyse, kolegu a člena PENu, který nás nedávno opustil. Připomínáme 100. výročí narození Jiřího Frieda, jemuž jsme uspořádali večer v jeho rodných Prachaticích. Zveme vás do Radiocafé 11. října, na narozeniny "nejen ročníku 1948". Zatímco Ondřej Vaculík píše, s kým by se rád potkával, Vladimír Karfík se potkal s knihou Libora Prudkého PATNÍKY A KŘIŽOVATKY. A nakonec přichází obvyklý ponor Honzy Čápa do tajemných hlubin jazyka českého v rubrice Etymo & Eskymo s názvem Anglický roh a beznohá rajka.

 • Season 9

 • PENcast září 2023

  PENcast září 2023

  V zářijovém PENcastu vzpomínáme na svého člena Petra Hořejše, který nás v srpnu opustil. Zároveň však navazujeme na jeho odkaz novou spoluprací s Asociací soukromého zemědělství podpisem smlouvy, kterou v srpnu uzavřeli předsedové obou organizací Jaroslav Šebek a Ondřej Vaculík. Příspěvek Dany Mojžíšové čte Honza Čáp. Olga Walló informuje, že práce ve Výboru pro překlad a jazyková práva při 89. Mezinárodním kongresu PEN se 21. 9. - tentokrát online formou (tedy zadarmo) - zúčastní Eva Havrlová, mladá členka našeho společenství, která se od května podílí na PENcastu, píše a propaguje poezii a její překlady v našem projektu Cadena Magica. Tentokrát připomíná srpnové výročí narození Jana Borny, režiséra, dramatika a básníka, a upozorňuje na poezii Martina Kranze, německého básníka, organizátora uměleckých festivalů a politicky angažovaného spisovatele. Poezii nejen obou jmenovaných autorů najdete na https://www.cadenamagica.comOlga Walló opět vyzývá k placení členských příspěvků do Českého PEN klubu, protože naše centrum - stejně jako všechna ostatní národní centra - musí do Londýna ročně povinně odvádět cca 30 tisíc korun, abychom se mohli pravidelně účastnit kongresů a hlasovat na nich.O knize naší členky Jindry Tiché Praha v mé krvi hovoří Vladimír Karfík.Fejeton Alenky Vávrové Fresnelova čočka aneb Poznámka na okraj čte Eva Hvrlová.Na závěr vás jistě vás potěší Etymo Eskymo Honzy Čápa s názvem Jak si "zaříjet", které se tentokrát věnuje českému pojmenování měsíců v kalendáři a to nejen měsíce října, jak by se na první pohled zdálo.