Czech Centre of P.E.N.

by Dana Mojžíšová

Vítejte v Podcastu Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Poslechněte si, nebo také přečtěte, co jsme pro vás připravili. Pokud chcete na příspěvky reagovat, napište nám vaše názory a komentáře. Příslušnou rubriku naleznete na konci textů a fotografií. Děkujeme vám, že sledujete naše Podcasty!

Podcast episodes

 • Season 2024

 • PENcast květen 2024

  PENcast květen 2024

  Začátkem května vyšel v časopise Téma rozhovor s dokumentaristkou a divadelní režisérkou Světlanou Lazarovou, v němž autorka představuje svůj filmový scénář s názvem Haškův písař a zároveň přibližuje nové skutečnosti ze života Jaroslava Haška. Se svolením Jana Čápa, autora rozhovoru, vám ho nyní nabízíme v textové i ve zvukové podobě. V druhém příspěvku - fejetonu - s názvem Anglická sobota se český výtvarník a spisovatel Martin Patřičný zamýšlí nad smyslem tzv. pracovních sobot za minulého režimu a podělí se s vámi o zkušenost z jedné čtenářské soutěže, v níž se sám stal hlavní výhrou.

 • PENcast duben 2024

  PENcast duben 2024

  Honza Čáp: V měsíci rašících dubů

 • Season 2023

 • PENcast listopad 2023

  PENcast listopad 2023

  V listopadovém PENcastu přinášíme zprávy z Londýna: tajemnice Mezinárodního PEN klubu Regula Venske sumarizuje výsledky 89. světového kongresu, ve své funkci končí k 1. lednu dosavadní předsedkyně Olha Mukha. Výtah z obou dopisů naleznete v textové podobě. Mezinárodní PEN a s ním i mnohá další centra včetně Českého PENu protestují proti věznění spisovatelky, obránkyně lidských práv a nositelky Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi. Gratulujeme Jarce Vrbové, Jiřímu Kratochvilovi a Arnoštu Goldflamovi k významným oceněním ministerstva kultury. Nabízíme vám tři videozáznamy: první z Radiocafé na Vinohradské 12 z uvedení zpěvníčku s názvem Lodička pluje, další video z představení reedice knihy Malostranské humoresky u příležitosti nedožitých 95. narozenin spisovatele Karla Pecky, třetí video zachycuje uvedení sborníku Německo-česko-židovské vztahy 1938-2020. Nevšední kniha povídek Fialky, tajemství a jiné příběhy spisovatelky Daniely Fischerové zaujala Vladimíra Karfíka a Petra Nagye. Co je nového na webu Cadena Magica sděluje Eva Vivien Havrlová. Etymo & Eskymo Honzy Čápa má tentokrát název Kavaři a kafendy – Jiný kafe, jímž autor zahajuje seriál s univerzálně oblíbeným tmavým nápojem z rozemletých plodů kávovníku… ​ ​

 • PENcast June 2023

  PENcast June 2023

  „Flieg, Gedanke, auf goldenen Schwingen“ Unter dem Motto des Gefangenenchors aus Verdis Oper Nabucco „Flieg, Gedanke, auf goldenen Schwingen“ fand am Sonntag, den 30. April, im Rahmen der Wiesbadener Maifestspiele eine hochrangig besetzte Podiumsdiskussion zum Thema Meinungsfreiheit statt...Das Jahr 1968 - ein mitteleuropäisches Schicksalsjahr So lautet der Titel der internationalen Tagung, die am 22. Juni 2023 im Verbin-dungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien stattfinden wird und dessen Mitveranstalter wir sind...

 • Season 12

 • PENcast prosinec 2023

  PENcast prosinec 2023

  Ve zprávách z Mezinárodního PEN klubu citujeme z dopisu předsedy Burhana Sonmeze o personálních změnách v tamním výboru. Český PEN se podílel na konferenci pod názvem Jak sdílet, prosazovat a chránit evropské a demokratické hodnoty v době války. Proběhla 4. prosince 2023 a předseda Ondřej Vaculík zde vystoupil s příspěvkem Evropa snů a skutečností. Následují dvě pozvánky do Kolowratského paláce: Trnitá cesta za Madáchem aneb Tragédie v životě člověka i na divadelních prknech (14. 12.) a uvedení monografie ke 100. výročí narození spisovatele Miroslava Holuba (21.12.). Deset let už letos dovršil projekt našeho kolektivního člena, moravského Divadla hudby a poezie AGDIR: Na strunách naděje. Adventní pohodu u šálku kávy navodí Honza Čáp ve druhé části seriálu o kávě s názvem Kávoviny. Hezké a klidné vánoční svátky vám přejí Olga Walló, Dana Mojžíšová, Honza Čáp a Ondřej Vaculík, autoři prosincového vydání PENcastu.