Vzeto na znanje

by Kemijski inštitut

Podkast Vzeto na znanje odpira vrata Kemijskega inštituta v Ljubljani in zvedavo gleda čez rame znanstvenic in znanstvenikov. Hkrati se zazira navzven: z izbranimi gosti razpravljamo tudi o znanosti nasploh, o njenih postopkih in orodjih ter o njeni vlogi v družbi. Prav tako se odzivamo na aktualna vprašanja, ki nam jih zastavljajo trenutne razmere. Podkast jemljemo na znanje vsak mesec z malo tekočine. Pogovore vodi Pia Nik ...   ...  Read more

Podcast episodes

  • Season 3

  • #29 – Klemen Mezgec: Ustni obliži, cepiva prihodnosti?

    #29 – Klemen Mezgec: Ustni obliži, cepiva prihodnosti?

    V 29. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s Klemnom Mezgecem, doktorskim študentom, ki dela in raziskuje na Odseku za sintezno biologijo in imunologijo Kemijskega Inštituta. Z mladim raziskovalcem smo spregovorili o mukoadhezivnih filmih s počasnim sproščanjem za dostavo cepiv – oziroma, preprosteje, o nekakšnih ustnih obližih, ki cepivo dostavijo kar brez igle. Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.

  • #28 – Matija Strlič: Dediščinska znanost od knjig do vonjev

    #28 – Matija Strlič: Dediščinska znanost od knjig do vonjev

    V 28. epizodi podkasta »Vzeto na znanje« je bil naš gost prof. dr. Matija Strlič, redni profesor na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in na University College London. Gost nam je razložil, kaj je dediščinska znanost, kaj vse obsega ter kakšne so njene sedanje in prihodnje dileme. Spotoma pa smo izvedeli tudi, katere naše knjige bo najprej napadel zob časa, kako lahko naš obisk muzejev obogatijo vonji in ali bo zaradi digitalizacije dediščine res čedalje manj muzejskega občinstva. Podkast "Vzeto na znanje" nastaja v studiu Radia Študent.

  • #27 – Miro Pušnik: Moč odprte znanosti

    #27 – Miro Pušnik: Moč odprte znanosti

    V 27. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z mag. Mirom Pušnikom, direktorjem Centralne tehniške knjižnice Univerze v Ljubljani, strokovnjakom za znanstveno komuniciranje in zagovornikom odprte znanosti. Med drugim smo spregovorili o konfliktih med komercialnim založništvom in odprto znanostjo, projektu Spoznaj ter o tem, za koga znanstveniki pravzaprav pišejo. Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.

  • #26 – Nataša Zabukovec Logar – Kovinsko-organski materiali zelene prihodnosti

    #26 – Nataša Zabukovec Logar – Kovinsko-organski materiali zelene prihodnosti

    V 26. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali s prof. dr. Natašo Zabukovec Logar, strokovnjakinjo s področja znanosti o materialih, ki je med drugim izjemne dosežke dosegla tudi na področju priprave inovativne priprave hidrotermično stabilnih kovinsko-organskih ogrodij, oz. MOF-ov. S profesorico smo se pogovarjali o raziskovanju ogljikovega dioksida, kovinsko-organskih materialov in o zelenem potencialu raznovrstnih MOF-ov. Podkast Vzeto na znanje nastaja v studiu Radia Študent.

  • #25 – Matija Gatalo: Brezogljična kataliza prakse in prihodnosti

    #25 – Matija Gatalo: Brezogljična kataliza prakse in prihodnosti

    V 25. epizodi podkasta Vzeto na znanje smo se pogovarjali z dr. Matijo Gatalom, raziskovalcem na Odseku za kemijo materialov v Laboratoriju za elektrokatalizo na Kemijskem inštitutu ter soustanoviteljem odcepljenega podjetja ReCatalyst. Gatalo je v pogovoru med drugim spregovoril o prihodnosti brezogljičnega prometa, porajajočih se tehnološko-finančnih izzivih zelenega prehoda in civilizacijskih vprašanjih naše prihodnosti.