São Tomé ve Príncipe

Published: Mar 19 2020

Gine Körfezi açıklarında Afrika’nın en küçük ama en güzel adalarından biri yer alıyor. Sao Tome ve Principe, 1975’te bağımsızlığını ilan etmiş, ekonomisinin %90’ını dış yardımlarla geçindiren bir ada ülkesi. Sao Tome dendiğinde akla muhteşem kumsalları ve mükemmel iklimi gelse de bu adaya adımınızı attığınızda kendisinin sadece kumsal ve güzel hava değil dolu dolu bir tarih, aklınızı başınızdan alacak doğal güzellikler, egzotik lezzetler ve sayısız eğlence sunduğunu göreceksiniz. Üstelik bu küçük ülkenin her iki adasında da sönmüş volkanlar bulunuyor.

Küçük deyip geçmemek gerek. Sao Tome ve Principe 1001 km2’lik yüz ölçümüne rağmen 200.000 nüfusa sahip. 200.000 nüfuslu bu ada ülkesinin resmi konuşma dili Portekizce. Bunun sebebi adayı 1470 yılında Portekizlilerin keşfetmesi. Bu nedenle adada hala Portekiz etkilerini görmek mümkün.

Sao Tome ve Principe ile ilgili en ilginç bilgi ise ülkenin dış ticaret faaliyetinin %90’ını kakao ticaretinin oluşturması. Bu durumun arkasında yatan hikaye ise 1400’lerde ada topraklarını keşfeden Portekizlilerin, iklimin kakao için fazlasıyla uygun olduğunu da keşfedip dünyanın bilinen ilk kakao üreticilerinden biri haline gelmeleri. Bu yüzden kakaoseverleri uyaralım: Elinizdeki tatlının kakaosu Sao Tome ve Principe’den gelmiş olabilir!