Šumavské podcasty

by Šumavsko

Šumavské podcasty Vás provedou nejen Šumavou, ale i Pošumavím. Představí projekty, které nesmíte minout, osoby, které tvoří velké věci a místa, která třeba neznáte. Jedinečná příroda, šumění potůčků, štěbetající ptáci, husté lesy, klid. Typické znaky rozmanité šumavské krajiny. Jestli si ji chcete užít ještě blíž, pohodlně se usaďte a klidně i zavřete oči. Nabízíme Vám Šumavské podcasty, ve kterých nahlédnete takříkajíc pod pok ...   ...  Read more

Podcast episodes

 • Season 3

 • Šumavské podcasty #18 - Kilian Nowotny

  Šumavské podcasty #18 - Kilian Nowotny

  V dnešní epizodě si povídáme o Králi Šumavy! O nepolapitelném převaděči a pašerákovi, o jeho dobrodružném dětství, kdy pašoval se svým otcem, o zázračném přežití při potopení válečné minolovky za druhé světové války. O převádění tzv. "agentů chodců", ale i těch obyčejných lidí, kteří po únoru 1948 utíkali před nastupujícím režimem. Řeč je o chlapíkovi, narozeném v rodině německých usedlíků v Kaltenbachu na Šumavě. Jmenoval se Kilian Nowotny. Hosty Romana Žaloudka a osmnáctého dílu Šumavských podcastů jsou autoři nového dokumentárního snímku o Kilianu Nowotném, pánové Jan Voldřich a Radek Nakládal.

 • Šumavské podcasty #17 - Pivovar Prachatice

  Šumavské podcasty #17 - Pivovar Prachatice

  V dnešní epizodě si budeme povídat o pivu. O pivovarnictví. O tom, jak pivo kvasí a proč pak leží. Jak se dělá IPA. Jak se v dnešní době provozuje městský pivovar? A jak se na místní pivo lákají hosté. Hostem Šumavských podcastů je podnikatel, jednatel Pivovaru Prachatice, David Lachkovič.

 • Šumavské podcasty #16 - Vlaďka Tesařová

  Šumavské podcasty #16 - Vlaďka Tesařová

  V dnešní epizodě si budeme povídat o tom, jak se rodí nápady v hlavě kreativní sklářské výtvarnice, která se ráda toulá šumavskou přírodou. Jak se v dnešní době dělá sklářské řemeslo. Jak si žije na poutním místě, Dobré Vodě a mnohem víc. Hostem druhého dílu třetí sezony je zbraslavsko-šumavská nebo šumavsko-zbraslavská výtvarnice, autorka skleněných oltářů a soch, které najdeme po celé Šumavě i jinde, paní Vlaďka Tesařová.

 • Šumavské podcasty #15 - Sklářství na Šumavě

  Šumavské podcasty #15 - Sklářství na Šumavě

  O sklářství, o tom jak se sklo vyrábělo a jak se vyrábí. O tom, co je potřeba je vzniku tak nádherných děl a nebo jen "obyčejných" korálků do růžence nebo lahviček na šňupací tabák. Dozvíte se o nové galerii ateliérového skla v Prachaticích a ambiciózním projektu návratu skla na Šumavu, jež v ní realizují. Hostem prvního dílu třetí sezony Šumavských podcastů je prachatická výtvarnická výtvarnice a etnografka na volné noze, Šárka Ladýřová.

 • Season 2

 • 30 let NP Šumava - Turistický ráj a citát ředitele

  30 let NP Šumava - Turistický ráj a citát ředitele

  Vzpomenete si, co jste dělali 20. března 1991? Je to den, kdy byl založen Národní park Šumava, největší národní park v Čechách. Za třicet let existence mnohokrát rozčeřil dění v České republice, rozpoutal vášnivé diskuze mezi lidmi, kteří by se – nebýt založení parku – nejspíš nikdy nesetkali. Vytvořil kulisu pro stovky příběhů plných vášní, nečekaných zvratů, překvapivých návratů, splněných i zmarněných nadějí. Audiokniha, kterou máte možnost si poslechnout, mnohé z těchto dramat připomíná, znovu otevírá a zasazuje do kontextu celkového dění, jak se za poslední tři dekády na Šumavě odehrálo. Užijte si poslech.