Special-effekt supervisor Hummer ...

Special-effekt supervisor Hummer Højmark - 1. del

Danske Stunts by Klaus Hjuler
Sep 24, 2026
01:32:43

Episode notes

I denne to-delte episode har jeg en gæst i studiet, som har et nært samarbejde med stuntbranchen. Special effekt-legenden Hummer Højmark (født i 1967) er vokset op i filmbranchen og driver firmaet “Dansk Special Effekt Service”.

Hans film-CV begynder med Mord i mørket, Walter & Carlo i Amerika og Drengene fra Skt. Petri og fortsætter henover udenlandske film som Baader Meinhof Komplekset, Hunger Games, The Monuments Men og Operation Valkyrien, samt nyere danske titler såsom Retfærdighedens Ryttere, Kastanjemanden, Underverden og Den sidste viking.

Han fortæller om at vokse op i filmbranchen, om special effekt-branchens nære samarbejde med stuntfolk, om at arbejde med stjerner som Tom Cruise, Antonio Banderas og George Clooney, om hvordan han oplever stuntbranchens meget forskellige personligheder, og om op- og nedture i en meget eksplosiv branche.

Vært: Klaus Hjuler

Studie: JWL Communications

Foto: Steen Marquard

Coverdesign: Jesper W. Lindberg

Musik: Henrik Søgaard

Lydmix: Anders Due-Boje

Forslag, ris og ros kan sendes på: mail@klaushjuler.dk

Keywords

Film
TV
Stunts
Action
Special effects