„Școala e ok, noi avem o problemă...
„Școala e ok, noi avem o problemă, nu învățăm!”... și totuși ce nevoi au elevii cu status socio-economic scăzut? – OCTAVIA BORȘ-GEORGESCU

Sfertul Academic – podcasturi de antropologie di Antropedia

Note sull'episodio

În 2018, la începutul studiilor doctorale, mi-am dorit să înțeleg cum se vede învățarea școlară dinspre elevii cu status socio-economic scăzut. Am fost ghidată către ultimul etaj, la clasa elevilor „dezavantajați”, să-i spunem Z, și am rămas acolo 2 săptămâni. În acest timp profesorii și elevii m-au avertizat în repetate rânduri că Z este clasa elevilor „obraznici” și „dezinteresați” sau „leneși”. Contrar acestor etichete, observarea la clasă și interviurile mi-au arătat că elevii din clasa Z au convingerea că școala este importantă. De asemenea, ei cunosc așteptările profesorilor: să fie urmăriți vizual, să ridice mâna, să dea răspunsuri corecte și să rezolve sarcinile primite. Însă, pentru că nu reușesc să le reconcilieze cu nevoile lor de comunicare, recunoaștere sau odihnă, se prezintă ca „obraznici” și „leneși”. Învățarea este pentru ei un a ... 

Leggi dettagli
Parole chiave
școalăelevistatus„lene”dezavantaje