Umman

Published: Mar 19 2020

Arap Yarımadası’nın güneyindeki Umman; Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Yemen’e komşu bir sultanlık. 1970’lerde Qaboos bin Said, kendinden önceki Sultan’ı ülkeden sürene kadar, ziyaretçilere kapalı olan Umman, bu tarihten sonra gelişmekte olan bir ülke haline geldi. Sultan Qaboos’la birlikte Umman, kültürünü korumaya ve modern zamana ayak uydurmaya başladı diyebiliriz.

Umman denince tarihinden kısaca bahsetmeden geçmek olmaz. Milattan önce 6. yüzyıldan 7. yüzyıla kadar Umman, üç Pers hanedanı tarafından yönetildi: Hakamanaişler, Parthialılar ve Sasaniler. Daha sonra milattan önce 250 yılında Parthialılar Basra Körfezi’ni kontrol altına alıp Umman’da garnizonlar kurdu. Milattan sonra 3. Yüzyılda Sasaniler’in Pathialılar’ı alt etmesiyle beraber Umman, 7. Yüzyılda İslam’ı kabul edene kadar Sasani egemenliğinde kaldı.

Güçlü tarihiyle gerçekten sultanlara yakışır ülkelerden biri olan Umman, bir sonraki tatil rotanızsa içeriği okumaya devam edin. Üstelik Umman, ziyaretçilerine sadece bir tarih gezisi değil doğal güzelliklerle dolu bir seyahat deneyimi vadediyor.