Sudan

Published: Mar 19 2020

Bir ülkenin popülerlikten uzak olması yani çok turist ağırlamaması onun gidilmeye değer bir ülke olmadığını göstermiyor bildiğiniz gibi. Sudan da çok tercih edilmeyen bu ülkeler içerisinde ama emin olun ki gezilmeye değer. Farklı bir kültür, muhteşem doğa manzaraları ve eşsiz bir tarih...

Milattan önce 5000’li yıllarda bile insanların yaşadığı topraklar şu anda Sudan’ın kurulu olduğu topraklar. Nil Nehri ve Nil Vadisi, o zamanlar olduğu gibi şimdi de ekonomi ve kültür için oldukça önemli iki öğe.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1517 yılında Mısır’ı fethetmesinin ardından, Sudan’da da bu fethin etkileri görülmüş. Geçen yılların ardından, Osmanlı’nın yanlış politikası ve valiler tarafından yapılan hatalar halkın rahatsız olmasını, ülkenin de İngiliz sömürgesi olmasına neden olmuş. Bir asrı aşkın zamandan sonra, 1956’da bağımsızlığını ilan eden Sudan’ın, binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan Darfur olayları nedeniyle, çok huzur dolu bir ülke olduğunu söyleyemesek de mutlaka görülmesi ve tanınması gereken bir kültürü var.