Niue

Published: Mar 19 2020

Gardınızı alın; bu güzel mi güzel, şirin mi şirin ada dünyanın en küçük bağımsız ulusuna sahip. Okyanusya kıtasında bulunan bu küçük ada, iddialı her turisti kendine hayran bırakacak güzelliklere ve aktivitelere sahip. Tabii bu güzel adaya gitmeden önce sizlere biraz bilgi verelim;

Niue aslında bir mercan resfilerinin oluşturduğu halkabiçimli bir ada. Namı diğer “kaya” olarak adlandırılan bu adada 2.000’in altında insan yaşıyor ve her hafta içeri ve dışarı giden yalnızca bir uçak seferi bulunuyor. Bu gizli saklı yere ayak bastığınız an hayran kalıp, kimseyle paylaşmak istemeyecek ve neden bu kadar kuytuda kaldığını anlayacaksınız. Neden mi?

Mercan resiflerinden oluşan bir ada olduğu için kristal berraklığındaki suya girmeniz tek bir zıplama hareketinize bkıyor. Kıyıdan birkaç metre ötede cam berraklığındaki denizde snorkelinizle kendinizi mavi semalarda bulabilir, instagramınızı patlatacak güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz. Yalnız yüzmekten sıkılırım mı dediniz? Hiç sorun değil! Zira yunuslar, kambur sırtlı balinalar ve rengarenk balıklar sizi yalnız bırakmayacak. Hep denizden bahsetmiş olsak da, Niue’nin kendine has coğrafi yapısında kalker yamaçlar, dramatik uçurumlar ve olağanüstü mağaralar da mevcut. Anlayacağınız bu macera dolu ülkede Indıana Jonesları bu tarafa alalım!