Myanmar

Published: Mar 18 2020

Myanmar’ın adını çeşitli kanallardan duymuş olsak da maalesef bir arkadaşımızın orada tatil hikayelerine pek sık rastlamıyoruz. Bunun nedeni ise Myanmarın yıllardır askeri cunta ile yönetilirken birkaç yıl önce bağımsızlığına kavuşmuş olması ve dolayısıyla sadece birkaç yıldır turizme açılmış olması. Ancak bu biz gezginleri durdurur mu? Asla! Hatta pek çoğumuz daha fazla şevklendik bence bu güzelliği keşfetmek için.

Güneydoğu Asya’da bulunan Myanmar, Çin’in kuzey ve kuzeydoğusu, Bangladeş, Laos, Tayland ve Hindistan olmak üzere tamı tamına 5 ülke ile sınırlarını paylaşıyor. Anlayacağınız üzere pek çok kültürün mükemmel birleşimini içinde barındıran Myanmar, dünyada nadir rastlanılan 300 üzeri memeli hayvana, 300 üzer, sürüngene ve yaklaşık 7000 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Evet, bu esrarengiz ülkede şaşırıp hayran kalmadığınız bir dakikanız bile geçmeyecek!

Ülkeye giriş kapıda vize ya da e-vize gibi hizmetler aracılığıyla olup, pasaport rengi ya da giriş sebebi ayırt etmeksizin zorunludur. Ancak şöyle bir öneride bulunalım, siyasi durumuna göre vize değişkenliği gösteren Myanmar’da kapıda vize alırım düşüncesiyle vize işleminizi son dakikaya bırakmayın deriz. Ülkemizde konsolosluğu bulunmasa da fahri konsolosluktan vize işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.