Honduras

Published: Mar 17 2020

Zengin tarih, fakir halk, haliyle belalı sokaklar… Orta Amerika’nın El Salvador ve Guatemala ile beraber en büyük, en eski, en kalabalık ikinci ve en fakir üç ülkesinden biri. Her ne kadar “en’’lerin ülkesi olsa da okuduğunuz gibi en iyilerin ülkesi olduğu söylenemez. Evet, Honduras’tan bahsediyoruz.

Mayalar’a ev sahipliği yapmış toprakların üzerine kurulu Honduras. Hatta hala, Maya kanı bu ülkede akıyor. Honduras’ın %90’ı Maya soyundan geliyor.

Cristopher Colombus’un bu topraklara ayak basmasının ardından ülke İspanya sömürgesi olmuş ve bu durum yüzyıllar boyunca devam etmiş. Honduras’ta İspanya esintisini hala hissedebilirsiniz. Bağımsızlığını kazandıktan sonra komşusu El Salvador’la boğaz boğaza gelen bu ülkenin Orta Amerika’da çok popüler olduğunu söyleyemeyiz. Hatta Karayipler’in kıyısında bir ülke olarak bile turizm çok gelişmemiş. Bunda fakir halkın, suç işlemeye eğlimli olması başlıca neden. Yine de “Orta Amerika ayrı bir kültür, gitmeden olmaz. Hem de Maya topraklarına ayak basmış oluruz.’’ diyorsanız Honduras sizi bekliyor!