Úrodná půda

by Divadlo Na zábradlí

Cyklus rozhovorů o všem, co se týká divadla, se všemi, kteří se jej (třeba jen jedním prstem) dotýkají. Uvádí dramaturgové Divadla Na zábradlí Boris Jedinák a Petr Erbes.

Podcast episodes

 • Season 1

 • Úrodná půda naruby

  Úrodná půda naruby

  Je tu zpět podcast Úrodná půda - tentokrát "naruby". Boris a Petr se tentokrát stanou zpovídanými. Naše zvídavá nápověda a asistentka režiséra Jana Jungvirtová se pokusí odkrýt, co je na divadle baví, nebo jak spolupracují při přípravě divadelních inscenací. A Jana ještě dodává: Po nahrávání podcastu jsem přemýšlela, jak ho správně pojmenovat. Jak je obráceně Úrodná půda? Napadla mě "Hluboká orba". To se pro naše povídání dobře hodí a zdá se mi, že i pro tvorbu Petra a Borise. Ať se vám dobře poslouchá."

 • Katrák od nebeský brány

  Katrák od nebeský brány

  Návštěva Valdické věznice s kaplanem Pavlem Zvolánkem. V nejstřeženější base, která byla původně kartuziánským klášterem, si budeme povídat o hledání víry, o druhé šanci a o tom, jestli se člověk rodí jako hříšník. Na konci reportáže zjistíte, jestli se jednomu z nás narodil syn, zatímco jsme byli zavření ve vězení.

 • Jiříkovo vidění

  Jiříkovo vidění

  Rozhovor s hasičem, bezpečnostním technikem, malířem, hudebním publicistou a hlavně bubeníkem Jiřím Šimečkem o jeho působení v kapelách Letadlo a Toyen. O šedé zóně mezi undergroundem a oficiální kulturou, o prvním velkém turné v USA. Proč Jirkovy kapely přestaly hrát? Jak na dobu své velké slávy vzpomíná dnes? Rozhovor vychází z inscenace Medvěd s motorovou pilou, kterou prostupuje rozpadající se kapela na mezinárodním turné.

 • Vpředu byznys, vzadu párty

  Vpředu byznys, vzadu párty

  Rozhovor s publicistkou a výzkumnou pracovnicí Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Veronikou Pehe o tom, co je to retro, jak vzniká a po jaké době můžeme vnímat minulost jeho optikou. Víte, jaký je rozdíl mezi retrem, nostalgií a historickým filmem? A máte raději Pelíšky nebo Rebely?

 • Umění neposlouchat

  Umění neposlouchat

  Rozhovor s Ivou Poláčkovou Šolcovou o psychologických experimentech, o izolaci při cestě na Mars a o tom, jak důležité je vědomí toho, že jsme schopní zabít člověka. Bonus pro studenty psychologie: v podcastu zazní návod, jak úspěšně absolvovat první hodinu studia v kurzu naší hostky.