Bruselská setba

by HlídacíPes.org

Rozhovory serveru HlídacíPes.org. Šéfredaktor Robert Břešťan spolu s Kamilem Blažkem, partnerem právní kanceláře Kinstellar, představují témata a opatření přijatá na úrovni EU, o nichž by se mělo vědět, protože dříve či později budou mít dopad i na Česko.

Podcast episodes

 • Season 1

 • Diktát z Bruselu jako populistický bubák. Jak skutečně vznikají v EU zákony

  Diktát z Bruselu jako populistický bubák. Jak skutečně vznikají v EU zákony

  Obraz debat před volbami do Evropského parlamentu se často nese v duchu nesplnitelných slibů, co bude „až nás zvolíte do Evropského parlamentu“ a jak už nedovolíme „zlému Bruselu“ kazit to dobré a krásné v české kotlině. „Nic v Bruselu se nepeče tajně a za zády členských států,“ dozvíte se v Bruselské setbě.

 • Brusel chce „uzákonit vesmír“. S ohledem na civilní i vojenské využití

  Brusel chce „uzákonit vesmír“. S ohledem na civilní i vojenské využití

  Vesmír není jen nekonečný prostor, ale i oblast, k níž směřují politické, technologické, byznysové i vojenské plány řady zemí světa. Také Evropská unie vesmír považuje za zásadní pro další technologický rozvoj i svou bezpečnost a snaží se dojít k dohodě o využívání vesmíru. Jak v rámci EU, tak ve vztahu k třetím zemím.

 • Bruselská setba 4: Kde si jednou dobijete svá elektrická auta

  Bruselská setba 4: Kde si jednou dobijete svá elektrická auta

  AFIR, nařízení o infrastruktuře pro alternativní paliva: všechny členské státy EU mají zajistit, aby nabíjecí infrastruktura pro elektrické vozy byla už do roku 2025 k dispozici na hlavních tazích v EU každých šedesát kilometrů. A stavět musejí třeba i plnící stanice na vodík.

 • Bruselská setba 3: Boty vyrobené dětmi a otrockou práci nechceme

  Bruselská setba 3: Boty vyrobené dětmi a otrockou práci nechceme

  Dnešní téma? Velké firmy budou muset prověřovat spolupracující firmy a dodavatele kvůli jejich vztahu k ochraně životního prostředí, či s ohledem na to, zda nevyužívají dětskou práci nebo třeba otrockou práci Ujgurů. Jde o takzvanou due diligence směrnici, tedy směrnici o odpovědnosti za dodavatelský řetězec nazývanou též zkratkou CS3D, která je před schválením v Evropském parlamentu.

 • Bruselská setba: Co je to ten Green Deal. A šel by zrušit?

  Bruselská setba: Co je to ten Green Deal. A šel by zrušit?

  Téma Green Dealu, Zelené dohody, se ve veřejném prostoru stále vrací. Nejčastěji jako otloukánek – tu od protestujících zemědělců, tu od milovníků spalovacích motorů, případně od Andreje Babiše, navzdory faktu, že to byl on, kdo jako premiér Green Deal za Česko podepsal. Co to tedy ten Green Deeal je – a jde zrušit, jak by si leckdo přál?