Podkast o tebi

por PodMedia

Podkast o tebi vode dve magistre farmacije i pričaju o njima bliskim temama za koje smatraju da su važne za opšte znanje svakog od nas. Podkast rade nezavisno od njihovih primarnih profesionalnih obaveza.

Episodios del podcast

  • Temporada 1

  • 25 - Magnezijum kao dodatak ishrani

    25 - Magnezijum kao dodatak ishrani

    25 - Saška sa svojom gošćom, Aidom Omerović Tahto priča o značaju magnezijuma.

  • 24 - Retke priče

    24 - Retke priče

    Danas u novoj epizodi Podkasta o tebi pričamo o temama o kojima se jako malo i retko govori. Sa svojim gostom Dejanom Patakijem, hostom podkasta Rare and Share, koji se inače bavi aktivizmom kada su retke bolesti u pitanju, magistar farmacije Saška Božič razgovara o jako ozbiljnim stvarima: retkim bolestima, suicidu i mentalnom zdravlju. Dejan Pataki je i autor knjige “Priče o roditeljstvu iz ugla jednog tate: Dva ipo dečaka”. Neki ljjudi to nazivaju teškim temama, a ovi, neki drugi ljudi, to nazivaju životom. Učestvujte, važno je!

  • 23 - Imunski sistem i alergije

    23 - Imunski sistem i alergije

    Kako u stvari 'pada' imunitet? Šta je imunski sistem i koja je njegova uloga u ljudskom organizmu? Šta je zaista važno za imunitet? Kako to naš imunski sistem 'pogreši' ili preterano reaguje? Šta je imunološka memorija i koja je njena svrha? Šta su antitela i koja je njihova uloga u organizmu? Šta su mastociti i kakve veze imaju sa alergijama? Kako i zašto se javljaju alergije? Da li je dobro ili ne decu ranije izlagati alergenima kako bi im se ojačao imunitet, odnosno smanjila mogućnost za razvoj alergija i koliko je ova higijenska hipoteza realna? Postoji li predispozicija na alergije? Može li se alergija potpuno izlečiti? U današnjoj epizodi magistar farmacije Jovana Ilkić o imunskom sistemu i alergijama razgovara sa Ivanom Jančićem, doktorom nauka i docentom na katedri za imunologiju i mokrobiologiju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.

  • 22 - Nauka

    22 - Nauka

    Nauka napreduje....a mi? Kako to da smo, veoma često, stručnjaci 'opšte prakse', razumemo se u sve, od fudbala do politike, a tek u nauku...e, pa nju imamo u malom prstu. Pitajte neku Slavicu sa Tvitera ili komšiju, sve će vam objasniti, naročito to da, iako imate neku tamo titulu, i naukom se bavite ko zna koliko godina, i stručnjak ste, i imate dokaze, naravno, naučne, za svoje tvrdnje, sve vam to ne vredi jer, naravno, 'ništa ne znate'. Zašto naš narod više nema poverenja u nauku, i ako ne veruje nauci, kome uopšte veruje? O ovoj veoma značajnoj ali i zanimljivoj temi Saška Božić danas razgovara sa svojom gošćom Jelenom Kalinić, biologom, naučnom komunikatorkom i naučnom novinarkom i autorkom projekta "Nauka govori". Ako ste im išta poverovali, kada već govore o nauci i zagovaraju je, ostavite komentar, vaše mišljenje nam je jako važno. Takođe, ako im ama baš ništa niste poverovali, opet ostavite komentar, i vaše nam je mišljenje veoma značajno.

  • 21 - O gojaznosti i dijabetesu (tip2)

    21 - O gojaznosti i dijabetesu (tip2)

    Dijabetes i insulinska rezistencija poprimaju danas epidemijske razmere. Kako i zašto se javljaju ove metaboliče bolesti, mogu li se sprečiti i kada je vreme za terapiju? U kakvoj su vezi ova oboljenja sa gojaznošću i kako gojaznost utiče na naše zdravlje? Magistar farmacije Saška Božić danas o ovim temama razgovara sa dr Igorom Lekićem.