De gevangene van de garage: Over ...

De gevangene van de garage: Over de angst om te genieten

IA
Daily WTF! por Don Ramón
T1 · E314
23 sept 2026
22:32

Notas del episodio

Daar staat-ie dan. De Porsche GT3 RS. Enorm strak, een spoiler waar je een eettafel van kunt maken en een motor die jankt tot 9.000 toeren per minuut. De ultieme racemachine. En waar is hij te vinden? Niet op de Nürburgring, niet gassend door de bergen, maar op een fluwelen kleedje onder een stofhoes in een geconditioneerde garage. Welkom in de bizarre wereld van de endowment psychologie.

Het is het vreemdste fenomeen van de moderne autoclub. Zodra een auto té goed, té zeldzaam of té duur wordt, slaat de verliesaversie toe. De angst voor een opspattend kiezelsteentje of een krasje op de lak verlamt de eigenaar. Het bezit wordt belangrijker dan de ervaring. De auto verandert van een stormram op wielen in een peperduur stuk meubilair.

Het artikel trekt een vlijmscherpe grens: je hebt rijders en je hebt eigenaren.

  • De Rijder: Ziet kilometerstanden als een logboek van herinneringen. Regen, modder of een krasje? Jammer, maar dat hoort erbij.M4A+ 1
  • De Eigenaar: Checkt het weerbericht drie weken vooruit voor een ritje van tien minuten. De auto is een beleggingsobject geworden.M4A+ 1

Maar het kan anders. Gelukkig zijn er 'sweet spots'. Neem de Porsche 911 Carrera T of een Boxster GTS 4.0. Pure mechanische magie, handgeschakeld, een jankende zescilinder, maar géén 'RS'-badge die speculanten aantrekt. Dit zijn auto’s die je niet dwingen om continu de beurskoers op je dashboard te checken, maar die je simpelweg uitnodigen om de sleutel om te draaien en te gaan.

Want laten we eerlijk zijn: wat heb je aan de perfecte status als de machine nooit mag doen waarvoor hij is geschapen? Stel je voor dat je over twintig jaar, wanneer elektrisch en autonoom rijden de norm zijn, in je garage staat. Je kijkt naar die glimmende sportwagen met slechts 500 kilometer op de teller. Je mocht niet meer rijden op de openbare weg. Was die denkbeeldige winstmarge het echt waard om de rauwe, analoge sensatie van het rijden aan je voorbij te laten gaan?

Het is tijd om de drempelvrees te verliezen. Koop die droomschoenen en loop ze vuil. Trek die dure fles wijn open. En als je zo’n meesterwerk van een auto in de schuur hebt staan: haal hem eruit, zet de radio uit, trap dat gaspedaal in en geniet!