Bylinkárium

by Kristína Kanátová

PODCAST O BYLINKÁCH Každú rastlinu rozoberáme v dvoch dieloch - samostatných epizódach. @bystrabylinka vás prevedie epizódami o rastlinách, ku ktorým podáva výklad z vedeckého a historického hľadiska. Nájdete tu aj mýty a legendy, recepty, a iné vychytávky. @kan_krist moderuje epizódy so zaujímavými hosťami. Každý z nich rezonuje s konkrétnou bylinkou a témou, ktorú bylina reprezentuje. Dozviete sa o vzťahu človeka k prírode,  ...   ...  Read more

Podcast episodes

 • Season 1

 • Petra Milko: Skorocel a kritické myslenie

  Petra Milko: Skorocel a kritické myslenie

  Petra je dermatologička, ktorú môžete poznať aj pod menom Doktorkou z lásky. Študovala na Karlovej univerzite a absolvovala stáže na prestížnych univerzitách a v nemocnciach v Ríme, v Drážďanoch, v Portugalsku, aj v Mexiku. Vedu a medicínu miluje rovnkao ako sebapoznanie, sebarozvoj a spiritualitu. Priblíži nám:čo je a čo nie je dermatológia, najčastejšie kožné problémydôležitosť prevencie a dôvery v lekárovprepájanie vedy a spirituality, rozvíjanie kritického mysleniakonvenčná vs. “non-toxic”,“clean-beauty” kozmetika, marketing strachu (mýty a hoaxy)zodpovedný influencing vs. plochý teleshopingskorocel v praxiAk sa vám páči naša tvorba, pomôže nám, keď nás podporíte zdieľaním/komentárom alebo drobným príspevkom na https://www.buymeacoffee.com/bylinkariu6 alebo https://toldo.app/app/profile/35101Ďakujeme:)

 • Sekvoja

  Sekvoja

  V dnesnej epizóde s Bystrou Bylinkou sa dozviete: Co to o Etymológií názvu, Taxonómiu a Geograficky pôvod, prejdete si dejiny Sekvoje v Amerike medzi Europanmi ako aj medzi Domácimi Indiánmi. Dalej si vypocujete čo to aj o liečiteľstve a vplyve na okolitú prirodu. Ak sa vám páci nasa tvorba a chete s nami zoielat vase postrehy a skúsenosti, navstivte nás instagram @bylinkari_um alebo navstivte nasu stránku bystrabylinkask.com - Na stránke už nájdete aj celé skriptá epizódy!

 • Adam Trubíni: Sekvoja a majestátnosť

  Adam Trubíni: Sekvoja a majestátnosť

  Adam je zakladateľ pestovateľskej škôlky sekvoje.sk , kt. sa špecializuje na pestovanie sekvojí a sekvojovcov – teda druh obrovských prastarých stromov, ktorý je v súčasnosti ohrozený. Porozpráva nám, prečo je dôležité starať sa o to, aby tieto stromy ďalej žili. Priblíži svoju cestu k založeniu eshopu so semienkami a semenáčikmi. Dozviete sa množstvo zaujímavostí, úsmevných a menej úsmevných faktov o ľuďoch a stromoch. Ak ešte neviete, čo všetko získate zasadením majestátnych stromov a na čo si pri tom treba dávať pozor, pozorne počúvajte:Priblíži nám:svoje zázemie - prepojený ekosystém, podpora rodiny, vízia a cesta pestovateľa stromovsekvojovú škôlku, pestovateľaké tipyprečo je dobré sadiť sekvoje a iné veľké stromy a čo všetko to obnášafascinujúce fakty a historky súvisiace s týmto rastlinným gigantomTento podcast je súčasťou nášho OZ Bylinkárium, ktoré môžete podporiť drobnou sumou cez https://www.buymeacoffee.com/bylinkariu6 alebo https://toldo.app/app/profile/35101 - vážime si každý váš cent a zdieľanie. Veľlmi pekne vám ďakujeme :)

 • Harmanček

  Harmanček

  V dnesnej epizóde s Bystrou Bylinkou sa dozviete: Co to o Etymológií názvu, Taxonómií a Geografickom pôvode, prejdete si dejiny Starovekého Egypta a pohutoríte o festivale opitosti. Dalej si vypočujete o Slovanoch, Májoch či Anglosasoch. Dozviete sa taktiež aj o jej využití či už vnútornom alebo vonkajšom! A na záver si vypočujete aj ako rozpoznať rôzne druhy Harmančeka. Ak sa vám páči naša tvorba a chete s nami zdielať vaše postrehy a skúsenosti, navštívte náš instagram @bylinkari_um alebo našu stránku bystrabylinkask.com - Na stránke už nájdete aj celé skriptá epizódy!

 • Veronika Cyprichová: Harmanček a zvedavosť

  Veronika Cyprichová: Harmanček a zvedavosť

  Veronika vyštudovala chemické inžinierstvo na Univerzite Komenského a v súčasnosti študuje PhD. v odbore Enviromentálna geochémia. Zaoberá sa výskumom netradičného využitia húb na vývoj rôznych materiálov, ktoré by nahradili kožu, drevo a plasty. Spolu s partiou kamarátov založila OZ s kontroverzným názvom - Drž hubu – ktorým sa snaží sprístupniť výskum húb verejnosti. Nájdete ich v urbánnom umeleckom prostredí Novej Cvernovky v Bratislave, kde okrem húb natrafíte aj na komunitnú záhradu, fínsku saunu a iné vychytávky - drzhubu.skPriblíži nám:odkiaľ pramení jej vedecká zvedavosťkomunitný život v Novej Cvernovkevznik hubovej farmy a výskum húbmycélium (podhubie) a hubovú "kožu" ako textilný materiálharmanček v praxiNašu tvorbu môžete podporiť na https://toldo.app/download-app , kde sa viete stať členmi Bylinkária a predplatiť si našu premium verziu za 4€ mesačne - veľmi nám to pomôže v ďalšom raste. ĎAKUJEME